Магія "коду" Учителя (про метод кодування за О.Довженком) PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
Середа, 16 червня 2010, 15:10
Олександр Романович Довженко – автор унікального методу лікування алкоголізму, наркоманії, куріння. Методу, котрий у народі вже звично називають "кодуванням".

Велике рідко бачиться зблизька. Сучасники не завжди достатньо оцінюють навіть генія. О.Р.Довженко і його метод – це, безсумнівно, видатне явище в наркології. Це Людина-самородок, із багатющим духовним світом, з неабияким творчим потенціалом, багатогранний, натхненний, ерудований.

Його метод лікування народився в Україні, на чудовій кримській землі. На теренах нашої Батьківщини він ствердився, випробувався і поширився на величезні простори 1/6 частини земної кулі. Українські вчені з Харківського науково-дослідного інституту неврології і психіатрії виявилися гідними і підтримали, науково обгрунтували і розвинули метод лікаря-практика. 

Але шлях до визнання був непростим. Півстоліття наполегливої праці, самопожертви, поборювання перешкод, доведення своєї правоти. Треба було мати неабияку волю, аби пройти це. 

Народився О.Р.Довженко у Севастополі. Спершу, як і батько, був моряком. Потім – Кримський медичний інститут. Із 1948 р. працював головним лікарем Феодосійського шкірно-венеричного диспансеру. Лікував хворих успішно, часто власними, нестандартними методами. Тоді ж починає лікувати сеансами психотерапії неврози, загикування, алкоголізм та куріння. 

Із 1982 р. наркологічний кабінет Феодосійської поліклініки морського торгового порту, в якому Довженко проводив лікування за своїм методом, перетворюється на республіканський психотерапевтичний, наркологічний центр. У 1983 р. О.Р.Довженко запатентовує свій метод лікування. 

Із 1985 р. в наркологічному центрі, крім лікування хворих, готують нових спеціалістів за методом Олександра Романовича. З'являється "школа Довженка", бо володіє він рідкісним талантом ділитися своїми знаннями. І не просто навчає, а й розкриває резерви своїх учнів. Скільки нас, у яких Олександр Романович вдихнув віру у власні сили, відкрив широкі горизонти, дав імпульс для саморозвитку. І ми вдячні Учителю саме за це. Зараз за методом Довженка лікарі працюють у найвіддаленіших містах колишнього Радянського Союзу і в кожній області України. Працюють творчо, розвиваючи і вдосконалюючи метод.

У чому ж секрет "магічного" методу "кодування" та феномен самого Довженка? Адже навіть противники цього методу не можуть заперечити високої його ефективності. 

Безумовно, що метод "кодування" народився не на порожньому місці. Він опирається на міцний фундамент класичних психотерапевтичних методик. Довженко - насамперед практик, і, безперечно, геніальний інтуїтист. Він творив свій метод не без шостого відчуття і заклав у ньому безмежні, можливо навіть сам не усвідомлюючи цього, механізми впливу.

Мабуть, те, що він на початку свого професійного шляху не був наркологом, позбавило його багатьох стереотипів і він зумів зробити якісний скачок. Він тісно зістикував наркологію із психотерапією.

Спробуємо проаналізувати механізм дії методу. Головне знаряддя у психотерапії – це вплив на пацієнта. Довженко зумів багатогранно використати цей механізм. Його метод включає використання всіх ключових механізмів прямого і опосередкованого впливу. У ньому присутні і переконування, і апеляція до логіки – раціональна психотерапія, і навіювання. Він включає й потужні механізми опосередкованого впливу: зараження – передача своєрідного емоційного стану у великих групах людей і наслідування – ідентифікація, коли він заявляє на сеансі, що також пив багато спиртного, але зумів подолати свою пристрасть.

Але все ж найголовніше місце в методі посідає, безперечно, сугестія – механізм цілеспрямованого впливу, що грунтується на некритичному сприйнятті. Довженко під час сеансу майстерно і грамотно формує семантичні змістові установки шляхом прямого і непрямого, імперативного, явного і завуальованого, вербального і невербального навіювання. 

Особливу увагу відводить він введенню додаткової верифікуючої інформації, що підвищує задіяння основної – семантичної: "Я вилікую вас від потягу до спиртного. Алкоголізм виліковується!". Цього він досягає багатьма засобами: введенням у гіпнотичні фази і емоційний стрес, емоційною насиченістю голосу, жестів, міміки, ключовими словами, повторами, попередньою демонстрацією вилікуваних пацієнтів, зачитуванням листів, індукцією в групі. 

Таким чином у рамках змістової установки формується ряд цільових установок: "код обов'язково подіє і потяг до спиртного щезне", "коли код порушиться, то хворих чекають трагічні наслідки". Сформована під час сеансу установка на обов'язковість дії коду є пусковим механізмом аутосугестивної реалізації цієї дії, що також ліквідує потяг до алкоголю. Тобто це одномоментний сеанс, що запускає довгострокову програму.

Велике значення має і своєрідне формування певної магічної харизми особи самого О.Р.Довженка, його величезний авторитет, реклама, преса, кіно, телебачення й радіо, - все це підвищує рівень сугестивності пацієнтів.

При алкоголізмі резервні власні можливості пацієнта скоро вичерпуються. Тоді лікар стає наче "донором" волі. Реалізується установка, що "не твоя, а моя воля позбавить тебе хвороби" – це дуже вдале психотерапевтичне опосередкування.

І ще одна вдала знахідка. Враховуючи важливе місце спиртного в ієрархії психологічних цінностей алкоголіків, Довженко не безапеляційно "кодує" всіх своїх пацієнтів "до кінця життя", а дає можливість вибрати будь-який термін і залишає психологічну можливість "розкодуватися". Це також надзвичайно вдалий і сміливий прийом, що розкомплексовує пацієнтів.

Ось такі думки і враження, якими, звісно, вичерпується лише обсяг газетної статті, але не сам метод О.Р.Довженка, виникли після майже десятирічної роботи з методом емоційно-стресового кодування в автора статті. А ще – почуття вдячності долі за те, що дала мені щастя спілкуватися з прекрасною Людиною, котру ми називаємо Учителем.

(Іван Пришляк, учень О.Р.Довженка, для "Медичної газети України", 1994 р.)
Останнє оновлення на Четвер, 02 грудня 2010, 16:51